В ефірній сітці радіо «Київ FM» віднедавна з’явилися ще дві інформаційні програми – «Друга кава» та «По суті». І дійшовши висновку, що ніхто не розповість про проєкти краще, ніж люди, які їх, власне, і створюють, ми поспілкувалися з ведучими нових програм і зібрали для вас найцікавіше. Про «Другу каву», «По суті», а також їх ведучих – Сергія Смальчука, Андрія Ковальського, Лейлу Мамедову та Олесю Турчин.
«Друга кава»
Як відомо, знати все – неможливо, але знати важливе – необхідно! Щодня у програмі «Друга кава» ми говоримо про те, що не можна оминути увагою. Реальні люди. Відверта розмова. Актуальна інформація.
В етері радіо «Київ FM»: щобудня з 10:00 до 12:00
Ведучі: Андрій Ковальський та Сергій Смальчук.
Сергій Смальчук у дитинстві та юності дуже хотів бути актором, і навіть отримав відповідний інститутський диплом, який теоретично відчиняв двері в цю омріяну професію. Але, як зауважує сам ведучий, мабуть, журналіст із нього вийшов таки значно кращий, ніж актор, інакше – навряд чи він зміг би не просто вижити в цій професії, а й досі отримувати задоволення від можливості розповідати людям історії. Бо будь-яка новина – за його словами – це історія, яка не обмежується навіть найклікабельнішим заголовком. І тільки від оповідача залежить, чи зуміє він знайти слова, здатні привернути увагу слухача, глядача або читача.
У телевізійну журналістику Сергій прийшов іще в кінці 2004 року, але й зараз – 20 років потому – із задоволенням продовжує навчатися та самовдосконалюватися, щодня шукаючи нові форми для донесення змісту.
Перші ж кроки на радіо Сергій Смальчук зробив зо п’ять років тому, вже маючи на той момент близько 15 років досвіду роботи на телебаченні. Однак, спочатку – не як ведучий радіопрограм, а як продюсер нічного двогодинного шоу на «Українському радіо», лиш зрідка долучаючись до ефіру у ролі співведучого й зосереджуючись, головним чином, на редактурі та підготовці питань до ефіру для деяких основних ведучих. Але саме та робота дала йому розуміння функціонування цього механізму зсередини. І ще більше посилила бажання колись таки повноцінно повернутись до студії й сісти за мікрофон.
«Коли люди вмикають радіо? Навряд чи ви приходите додому, налаштовуєте старенький радіоприймач і шукаєте улюблену радіостанцію, щоб почути улюбленого ведучого – крізь скрипучу іржу радіохвиль… Часи змінюються, і з’являються нові інструменти й джерела донесення інформації. Тож, особисто я, приміром, слухаю радіо лише в автівці. І якщо мені нецікава якась тема, або чимось не подобається чи навіть дратує людина, яка знаходиться з протилежного боку радіохвилі – я маю можливість вмить позбавити її голосу в моїх вухах і голові, перемкнувшись на іншу частоту. І саме цим, з-поміж іншого, мене «драйвить» робота в радіоефірі. Бо, на відміну від роботи в кадрі, тут у тебе нема жодного іншого інструменту, окрім голосу, аби достукатися до аудиторії, яка довірилася й готова подарувати якусь кількість свого часу саме тобі. Ти не можеш допомогти собі мімікою, жестами чи іншими інструментами для привернення уваги. Бо в наборі у тебе – лише слова, досвід, і, звісно ж – знання», – говорить Сергій.
І додає, що, як би банально чи пафосно це не звучало, але підготовка кожного ефіру для нього – «це як репетиція виступу на сцені, де у фіналі хочеться отримати умовні «аплодисменти» від уявних «глядачів», яким ти точно мусиш передати максимум із того, що «розкопав» у процесі підготовки до ефіру, дати розуміння не лише того, що відбулось, а й чому. Причому, не лише у темах, які – у всіх на вустах, а й у тих, про які часом навіть найдопитливіший слухач, в силу тих чи інших причин, не чув чи не наважується спитати».
Андрій Ковальський у професії – вже 25 років. Розпочинав кар’єру 1999 року саме на телерадіокомпанії «Київ», офіс якої тоді знаходився на Хрещатику. Там були його перші спроби, й саме там він із товаришем створив програму «СТН-спорт», а також – «СТН-тижневик». Потім працював на ICTV, на кількох великих турнірах як журналіст, зокрема – на чемпіонатах світу, чемпіонатах Європи з футболу. 2011 року став переможцем реаліті-шоу «Останній герой». Брав участь у проєкті «Битва патріотів», ведучим якого був Кузьма Скрябін.
Андрій зазначає, що йому цікаві різні джерела доставки інформації: це й телебачення, де він працює безпосередньо, і ютуб, до якого теж певним чином причетний. Єдине, що ніколи не приваблювало ведучого – друковані видання, адже йому, відверто кажучи, не дуже подобається писати.
А от радіо було для нього таким собі незакритим гештальтом. Адже раніше Андрій на радіо ніколи не працював – його лише інколи запрошували в етери як гостя. Тому, коли випала така нагода – стати ведучим нової програми – вирішив: варто спробувати.
На прохання назвати причини, чому слухачам варто вмикати «Другу каву», Андрій Ковальський відповідає так: «Тому що це розмовне радіо, і «Друга кава» якраз у такий час іде, з 10 до 12, коли люди вже, швидше за все, дісталися до роботи, й фоном можуть слухати радіо. І наше завдання, моє особисто, я так його бачу, – розмовляти з експертами на актуальні теми, які актуальні сьогодні для киян зокрема і для всіх українців загалом. Це не обов’язково політика. Це все, що може стосуватися якомусь ширшого кола людей. Наприклад, ми говорили про мобілізацію, про ВЛК, про обмеження переказів із картки на картку. Тобто все, що може стосуватися людей, і що актуальне на сьогодні, ви точно можете почути в нашому ефірі».
«По суті»
Це аналіз найважливіших подій дня. Причини, наслідки, можливі сценарії. Що стоїть за заголовками новин? У цьому намагаються розібратися ведучі разом з гостями студії.
В етері радіо «Київ FM»: щобудня з 14:00 до 16:00
Ведучі: Лейла Мамедова та Олеся Турчин.
У житті Лейли Мамедової телебачення і прямі телевізійні ефіри присутні вже багато років. Тому для неї це – найбільш близький канал комунікації. А от досвід на радіо ще донедавна ведуча мала лише по той бік мікрофону – протягом кількох років вона була гостею радійних ефірів напередодні чергової річниці Чорнобильської катастрофи. Лейла народилась у Припʼяті, часто відвідувала станцію і Чорнобиль протягом багатьох років. Тому завжди готова була розповідати про свою Припʼять.
Лейла Мамедова зізнається: з тих пір, як вона стала ведучою радіопрограми – радіо забрало частинку її серця. «За кілька хвилин до ефіру – це одне відчуття, але коли вдягаєш навушники і за кілька секунд чуєш вже знайому для себе мелодію-заставку – розумієш, що зараз буде магія радіо», – говорить вона.
Лейла переконана: слухачі мають знати все. Але, за браком часу, ми не завжди встигаємо дізнаватись детально про все, що відбувається з нами тут і зараз. І саме для цього і з’явився, власне, проєкт «По суті», в якому ведучі щоразу детально розбирають факти з нашого життя, говорять з експертами про наслідки тих чи інших подій. Щодня – це кілька різних тем, і кожна з них заслуговує на увагу.
«Ось давайте на прикладах, візьмемо один із наших ефірів: перша тема – «Страхування життя і майна під час війни», друга – «Як зберегти стосунки на відстані?», третя – «Математика для дітей» і четверта – «Найтепліша зима. Наслідки». Ось як ми можемо сказати, що якась із цих тем важливіша? Ніяк, бо всі ці теми – це наше життя. Тому ми, по суті, розбираємо наше життя.
«По суті» зі мною, з Лейлою Мамедовою, це круто й емпатично, адже кожну тему я пропускаю крізь себе. Ніколи не відсторонюю себе від наших слухачів. Ніколи не забуваю, що мене слухають і чують. Ніколи не оминаю деталі важливих подій. Тому варто вмикати «По суті» і знати більше, знати глибше й суттєвіше. Та й узагалі зі мною цікаво», – розповідає ведуча.
Олесю Турчин на її першу роботу на телебаченні брав керівник, який усе життя пропрацював на радіо. Причому, брав зі словами, що в неї – чудовий радійний голос, а решти можна навчитися.
Так і вийшло – Олеся дуже багато чому навчилася в процесі роботи. Й більше десяти років свого журналістського життя мріяла все-таки спробувати себе на радіо. Але якось їхні шляхи не перетиналися, аж доки минулого року Олеся Турчин не почала вести на «Київ FM» партнерський проєкт із Центром прав людини ZMINA, який називається «Маємо право».
«Обожнюю цю свою дитинку, тому що дійсно я вважаю, що вона дуже важлива, ми підіймаємо багато складних питань: і щодо правового статусу людей на тимчасово окупованих територіях, документів, щодо депортації українських дітей до Росії та Білорусі, як людям повертатися, чи є в них плани реінтеграції тимчасово окупованих земель. Складні, я вважаю, ще доволі мало висвітлювані теми, але дуже-дуже важливі, як на мене», – говорить ведуча.
Відтак продовження радійного життя Олесі Турчин сталося вже на межі 2024-2025 років, коли вона зайшла на повноцінний лінійний ефір і слот із 14 по 16 годину щодня у проєкті «По суті».
Там ведуча намагається не лише говорити про топові теми, які цікавлять українців, які відбуваються в Україні і світі, але й додавати чогось свого, що вважає важливим.
«Зокрема, я багато уваги намагаюся приділяти питанням історії, тому що ми бачимо, як Росія якраз на історичній тематиці дуже майстерно маніпулює. Тому часто в мене є запрошеними гостями саме історики, з якими ми пригадуємо події, які сталися, які були важливими для нашого націєтворення, державотворення українського, ну, й моделюємо те, яким чином можуть поточні події розвиватися.
Крім того, намагаюся додавати також цікаві такі речі, які теж у нас доволі рідко піднімаються на телебаченні чи на радіо. Наприклад, 31 грудня ми з морською біологинею багато говорили про Антарктику, про пінгвінів, про нашу станцію «Академік Вернадський». І я вважаю, що це було дуже актуально й цікаво, просто щоб і відволіктися від питань війни, й дізнатися для себе щось нове і цікаве», – зауважує Олеся.
Тож, вмикайте «Другу каву» й «По суті» на радіо «Київ FM», аби бути в курсі того, що не можна оминути увагою. А ведучі й надалі натхненно робитимуть усе можливе, щоб цікаво й відверто розповідати радіослухачам про найважливіше.